Budou za pár let všechny budovy zelené?

Posted in Exteriéry.

Zapomeňte na apokalyptické scénáře z hollywoodských katastrofických sci-fi filmů, kde svět ovládají zvířata a veškeré budovy se změní v zelenou nepřehlednou džungli. A o jakých zelených budovách tedy mluvíme? Zelené budovy jsou budovy, které na svůj provoz spotřebují velmi málo energie - a to nejen elektrickou, ale také teplo a vodu. Energetické úspory mohou dosáhnout výše až 50%. Podle zahraničních průzkumů se průměrná úspora nákladů pohybuje kolem 30%.

avenir business park

Šetrnost k životnímu prostředí se projevuje již při stavbě těchto budov, používají se přírodní materiály, pokud možno z co nejméně vzdálených zdrojů. Jedná-li se o veřejnou budovu, musí být dobře přístupná hromadnou dopravou, pěšky či na kole. Šetrná budova by také neměla narušovat ráz okolní krajiny a urbanistický ráz. Jedná se tak spíše o celkový přístup ke stavitelství a provozu objektů, od vyhledání vhodného umístění až po konečné užívání stavby. Typickým příkladem takové  budovy může být Avenir Business Park v Praze 5. Tato budova se skládá ze čtyř nezávislých budov, z nichž každá má svůj vchod a recepci. Avenir se také pyšní rozsáhlou parkovou zónou, která slouží k odpočinku a zpříjemnění pracovní atmosféry.

 

Avšak není zelená jako zelená. Některé budovy jsou zelené více, některé méně. O odstínech rozhodují cerfifikace, kterých se používá hned několik. Nejznámnější jsou certifikace LEED a BREEAM. Kritéria různých certifikátů jsou si docela podobná, liší se v podstatě systémem bodování a vahou jednotlivých hodnocených vlastností budov