Pořízení dětského pískoviště - na co si dát pozor

Posted in Zahrada.

Pořídit dětem pískoviště není jen tak. Pokud jste mysleli, že stačí dovést hromádka písku a máte hotovo, tak vás vyvedeme z omylu.

Ještě předtím, než samotné pískoviště koupíte, je dobré ujasnit si, kam ho umístíte. Pískoviště by nemělo stát na přímém slunci, blízko příjezdové cesty či silnice. Důležité je pískoviště zakomponovat do celkového vzhledu zahrady, tak aby pískoviště nepůsobilo jako rušivý element. V dnešní době se dají sehnat i plastová přenosná pískoviště, které můžete umístit na balkón či terasu.

Pokud se rozhodnete pro dřevěnou variantu, měli byste se zamyslet na ochranou zespoda i shora. Bez dostatečné ochrany vám budou zespodu pískem prorůstat kořeny a tráva. Řešením je použití netkané či mulčovací textilie, která propouští vodu a písek tak nezůstává vlhký. Naopak se vyvarujte použití igelitu, který vodu zadržuje a mohl by způsobit tvorbu plísní.

Často opomíjenou a přitom velice důležitou součástí pískoviště je jeho zakrytí. Důležitá je ochrana před toulavými zvířaty, která mohou přenášet řadu nebezpečných nemocí. Na zakrytí je vhodná zakrývací plachta či několikadílný kryt. Zapomeňte na igelity či pogumované plachty, tyto materiály jsou velmi neprodyšné a mohou způsobit tvorbu různých plísní. Řešením také může být pískoviště se stříškou.

Při nákupu písku byste měli dbát na to, aby byl písek od prověřeného dodavatele a byl opatřen certifikátem o původu, který zaručí jeho nezávadnost. Základní hygiena se provádí pravidelným prohrabováním a proséváním. Vyhněte se různým chemickým dezinfekčním prostředkům, které mohou působit agresivně na dětskou pokožku.